İç Pilav Tarifi

Ölçüler: (6-7 porsiyon için)

Pirinç 500 g

Tereyağı 150 g

Çam fıstığı 50-75 g

Kuş üzümü 50 g

Domates (istenirse, orta boy,cancasse) 2 adet

Veya

Salça yarım yemek kaşığı

Kuzu karaciğeri 1 adet

Tuz yarım yemek kaşığı

Karabiber 1 tatlı kaşığı

Bahar (istenirse) 1 tatlı kaşığı

Yapılışı:

1. Ciğer küçük şeritler hâlinde kesilir. Yağın 1/3’ü ile sote yapılır. Tuz ve karabiber atılır.

2. Fıstıklar tereyağı ile ocağa konur, hafif pembeleşince, 15 dakika tuzlu suda ıslatılıp yıkanmış pirinçler ilâve edilir. Tane tane oluncaya kadar kavrulur.

3. İstenirse domatesler veya salça ilâve edilir. Kaynar derecede 2,5-3 bardak su veya et suyu, ayıklanıp yıkanmış kuş üzümleri, tuz, karabiber ve istenirse bahar ilâve edilir.

4. Kaynamağa başlayınca 5 dakika harlı, 5 dakika orta ve 5 dakika hafif ateşte pişirilir. Üzerine ciğerler ilâve edilerek 15-20 dakika dinlendirilir.

Not:

a. İstenirse fıstıkla birlikte çok az brunoise soğan kullanılabilir.

b. İsteğe göre salça veya domates konur.

c. İstenirse servise çıkarken maydanoz konulabilir.

d. Bu pilâv biraz az su ile pişirilerek çeşitli et dolmalarında (hindi dolması, piliç dolması, kuzu dolması döş dolması gibi) kullanıldığı için bu ismi yani iç pilâv ismini almıştır. Etle beraber pişerken gereken eksik konmuş su tamamlanmış olur.

Hindi-piliç doldurulduktan sonra yağlanarak fırında roti usulü pişer. Şayet sert etle hazırlanıyorsa kızardıktan sonra su ilâve edilerek fırında pişme tamamlanır (döş dolmalanndaki gibi).

e. Aynı pilava iç Antep fıstığı ve bezelye de ilâve edilebilir. İstenirse su yerine et veya tavuk suyu kullanılabilir.

f. Örgülü pilâv: iç pilâv hazırlanır, istenirse içine Antep fıstığı da konulabilir.

250 g un, 50 g yağ, 1 yumurta, tuz ve yeteri kadar su ile hamur hazırlanır. 2 mm incelikte açılır. 1 cm eninde şeritler rulet veya bıçakla kesilir Dibi yuvarlak bir tencere yağlanır. Hazırlanan şeritler kafes şeklinde (enine ve boyuna) yerleştirilir. Boş kalan kısımlara ayıklanan badem içi yerleştirilir (boşluklar badem büyüklüğünde olmalıdır). Dikkatli bir şekilde hazırlanmış olan iç pilâv ile doldurulur. Hamurların uçları üst kısmında birleştirilir. Tencerenin ağzı kapatılır. Yemekten 30-40 dakika önce, ısıtılmış 180°-200°C derecedeki fırında hamurların kızarması sağlanır. Aym çaptaki servis tabağına çevrilir. Şov yapılan yemeklerde açık büfelerde güzel görünümler sağlar.

g. Perdeli pilâv: Bol tereyağı ile yağlanan yuvarlak tencerenin iç kısmına ince kıyılmış badem yapıştırılır. Bademden sonra ince yufka ve içine iç pilâv konur. Sıkıştırılır ağzı kapatılır. Yemekten 30-40 dakika önce ısıtılmış 180°-200°C derecedeki

fırında kızartılır. Servise çıkmadan önce uygun tabağa çevrilir. Şov yapılan yemeklerde açık büfelerin sıcak bölümünde gösterişli görüntü sağlar.

h. Hamsili pilâv-içli tava: İç pilâv hazırlanır, ancak ciğer konmaz. Başlan ve boydan boya uzanan kılçıkları çıkarılan hamsiler tuzlanır. Mısır ununa batılarak bol yağda kızartılır. Kağıt havlu yayılmış tepsiye çıkanhp yağı alınır. Uygun bir kenarlı tava veya dibi yuvarlak kısa boylu tencere veya fırına girebilecek kalıba hamsiler sırt sula verilerek yuvarlak dibi ve kenarlan kapatılacak şekilde dizilir. İçine pilâv şekil bozulmadan yerleştirilir. Üzeri de hamsi ile kapatılır. Servise çıkmadan önce ağzı kapalı olarak fırında veya ocakta 15-20 dakika dinlendirilir, ısıtılır. Uygun tabağa çevrilip servis yaplhr (500 g pirinç için 1 kg hamsi yeterlidir.) Birer kişilik uygun kaplarda da hazırlanabilir.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *