Meksika Tarzı Sıcak Çikolata

Meksika Tarzı Sıcak Çikolata

Meksika Tarzı Sıcak Çikolata

Çikolatalı içeceklerin anavatanı Meksika’dan tarçınla tatlandırılmış çikolata. Sıcak çikolata yapımı için kolaylıkla erişebileceğiniz çikolata markalarının başında parlak renkli, altıgen şekilli barra geliyor.Sıcak çikolatanızı Meksika çikolatasıyla değil de başka bir çikolatayla hazırlayacaksanız aşağıdaki Not’a göz atın.

Meksika’da köpüklü çikolata yapmak için molinillo adında özel bir tahta alet kullanılır. Uzun bir çubuğa geçirilmiş desenli iki ahşap topun arasında duran, bir veya birkaç ahşap halkadan yapılma molinillo, sıcak çikolatanın içine batırılır ve iki avuç arasında çikolata köpüklenene kadar çevrilir. Öte yandan metal bir çırpıcı ya da küçük bir el blenderi de aynı işi görecektir.

Tek Kişilik:

-40 gr Meksika çikolatası

-1 su bardağı süt

Çikolatayı ek yerlerinden ayırın. Sütle birlikte derin bir tencereye koyun. Çikolata yumuşayana ve sütün dumanı tütmeye başlayana kadar kısık ateşte ısıtın. Çikolata tamamen eriyene ve süt köpüklenene dek çırpıcıyla (ya da el blenderiyle) çırpın. Bir kahve fincanına alıp, bekletmeden servis yapın.

Meksika çikolatası bulamazsanız onun yerine 1/2 kalıp (40 gr) az şekerli pişirme amaçlı çikolata ve 1/4 tatlı kaşığı çekilmiş tarçın kullanın. Yukarıda anlatıldığı gibi devam edin.

zeynep

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *